Ką daryti kai lėtėja kompiuteris su Windows OS?

6 liepos, 2006 – 16:10

Windows XP logotipas 1. Galbūt jūsų kompiuteryje atsirado virusų, šnipų (spyware) ar kitų kenkėjiškų programų. Tokiu atveju jums reikia praskenuoti kompiuterį nuo jų. Skenuoti patartina su kuo daugiau programų, bet atminkite, kad vienu metu turėti kompiuteryje dvi antivirusines nėra galima, nes tai gali būti viena iš nekokybiško kompiuterio veikimo priežasčių. Jeigu jūsų prašo perkrauti kompiuterį tai taip ir padarykite prieš instaliuodami kitas programas. Taip pat patariame programų nesisiųsti su failų siuntimąsi greitinančiomis programomis bei skenuoti Safe Mode režime (prieš tai nepamirškite parsisiųsti ir įdiegti visų programų kovojančių su kenkėjais atnaujinimus).
Skenuoti mes patariame su Spybot Search & Destroy (nepamirškite po skenavimo pasinaudoti funkcija „Immunize“ ir norėčiau pabrėžti, kad ši programa turi lietuvybę), Ad-aware SE, HijackThis (praskenavę galėsite „log’ą“ patikrinti http://hijackthis.de/ tinklapyje), jūsų pasirinkta antivirusine.

2. Tikriausiai kompiuterio kietajame diske yra sugadintų bitų/sektorių („bad bytes/sectors“).
Spauskite Start–>Run…–>cmd–>chkdsk c:(particijos raidė, kurioje yra OS) /F–>Y–>Perkraukite kompiuterį ir kai kompiuteris įsijungs, jūsų kietojo disko particija su raide C bus praskenuota nuo klaidų.
Norėdami patikrinti kitas particijas:
Start–>Run…->cmd–>„chkdsk (particijos raidė): /F“ (be kabučių).
Praskenavus chkdsk.exe automatiškai ištaiso klaidas, jeigu tai įmanoma. Taip po gi patariame praskenuoti ir su HDD gamintojo tiekiama programine įranga.

3. Kompiuterio sulėtėjimo priežastis gali būti ir per mažai vietos kietajame diske. Rekomenduoju turėti bent 2 GB laisvos vietos particijoje, kurioje yra OS. Jeigu įrašinėjate DVD – gerai būtų turėti bent 5 GB.

4. Jūsų kompiuteryje gali būti prisikaupę šiukšlių. Patariame jas išvalyti su CCleaner, cleanmgr.exe („Start“->„Run…“->„cleanmgr.exe“).
CCleaner galite parsisiųsti iš http://www.ccleaner.com/.
Suinstaliavę programą ir ją paleidę ištrinkite visas registro, Windows ir kitų programų šiukšles. Spauskite Tools–>Startup–>Ir po vieną įrašą ištrinkite tuos kurie jums yra nereikalingi(tai yra programų sąrašas kuris startuoja jums paleidžiant kompiuterį), bet prieš trinant tokį įrašą dėl kurio abejojate, patariame paieškoti internete ką jis daro ir ar jis jums tikrai reikalingas. Perkraukite kompiuterį.
Spauskite Start–>Run…–>cleanmgr.exe–>Pasirinkite particiją–>Palaukite ir spauskite Enter nepažymėję daugiau/mažiau pasirinkimų negu buvo parinkta.

5. Kompiuterio sulėtėjimo priežastis gali būti grafiniai pagražinimai (apvalkalai t. y. „themes“ ir kt.). Patariame jų nenaudoti.

6. Kompiuterio veikimui gali įtaką daryti dulkės esančios jame. Patariame jas visas išvalyti (nors tokie atvejai retai kada pasitaiko, kad jos būna kaltos). Tai greičiausiai nepadidins jūsų kompiuterio spartos, tačiau tikrai sumažins įrenginių temperatūras, o jeigu jos buvo kritinės – tai ir nestabilumą.

7. Jūsų kompiuterį gali stabdyti kai kurios saugumo programos, pvz.: Kaspersky, ZoneAlarm ir t. t. Patariame jas ištrinti ir naudoti kitokias alternatyvas, kurios nenaudoja daug resursų. Taip pat pagalvokite apie visišką jų atsisakymą.

Kad greičiau jas ištrintumėte ir programų sąrašas taip ilgai nesikrautų patariame pasinaudoti CCleaner arba QuikUninstall.

8. Jūsų kompiuterio užsikrovimą ir darbastalio parodymą(”Show Desktop”) gali stabdyti ant ekrano nustatytas paveikslėlis ir didelis ikonų kiekis darbastalyje. Taip pat ikonų patariama laikyti kuo mažiau “Quick Launch” įrankių juostelėje ir Start meniu.

9. Jeigu norite, kad kompiuteris veiktų, tai patartina sustabdyti kuo daugiau nereikalingų tarnybų(Start–>Run…–>services.msc).
http://vectrosecurity.com/content/view/31/26/ surasite sąrašą tarnybų kurias galima sustabdyti. Nepamirškite jas uždrausti(„Disable“), o ne tik sustabdyti.

10. Kompiuteris gali būti sulėtėjęs dėl optinių diskų įrenginyje esančių diskų. Išimkite juos.

11. Jūsų kompiuterį taip pat gali stabdyti vietinis tinklas. Nenaudokite to pačio „WORKGROUP“ kaip ir kiti vartotojai. Jeigu norėsite – kitus vartotojus galėsite pasiekti per jų IP adresus ir taip išvengsite Windows’ų skenuojančių tinklą. Jeigu įmanoma, tai prisijunkite prie jo tik tada kai to reikia.

12. Kraunantis kompiuteriui ir jį išjunginėjant patariame nepalikti diskelių įrenginyje diskelių. Taip pat ir su diskais optiniame įrenginyje.

13. Nesinaudokite Direct Connect klientais, kitomis P2P programomis kaip kad µTorrent, trumpųjų žinučių programomis ICQ, Windows Messenger, Skype, kai jums jos nereikalingos.

14. Nelaikykite prijunktų įrenginių prie kompiuterio jeigu jais nesinaudojate. Tai gali būti telefonas ar pan.

15. Sudefragmentuokite savo HDD. Tam patariame programą Diskeeper.

16. Pasinaudokite kompiuterį greitinančiomis programomis, pvz., System Mechanic.

17. Senuose kompiuteriuose atminties yra nepakankamai. Įsidėkite daugiau atminties, o jeigu jos jau turite pakankamai tai susimažinkite virtualios atminties dydį.

18. Susidiekite senesnę OS. Senesnė OS paprastai veikia greičiau nei naujesnė, jeigu jūsų kompiuteris neturi pakankamai resursų naujajai OS. Patariame naudoti Windows 98/95/ME, jeigu turite vos 256 MB atminties. Galite išbandyti ir Windows 2000 (nes tai NT OS ir ji palaikys daugiau programų), tačiau vargiau dirbsite su Windows XP ir naujesnėmis OS. Jeigu tinkamos OS neturite galimybės gauti arba tiesiog nenorite, o jūsų kompiuteris vis tiek lėtai veikia nors ir nėra lėtas, galite perinstaliuoti OS.

19. Neįdieginėkite nereikalingų programų. Labai dažnai, programos, „pagreitinančios“ jūsų kompiuterio darbą, ne tik nepagreitins jūsų kompiuterio, bet ir jį sulėtins. Venkite jų.

20. Neįdieginėkite naršyklės priedų. Jie sulėtina naršyklę, o kartu ir patį kompiuterį. BHO (Internet Explorer priedai) galite pašalinti su aukščiau aprašyta HijackThis.

21 Registro valymo įrankiai. Šie įrankiai labai dažnai nekorektiškai veikdami gali sugadinti jūsų sistemos registrą ištrindami reikalingus registro įrašus.

22. Programom išbandyti naudokite virtualius kompiuterius. Tam galite naudoti VirtualBox, VMware produktus.

2006 m. liepos 6 d., Pixel

Pastaba. Straipsnis labai senas, tad rekomenduojame paskaityti jo komentarus, kuriuose greičiausiai rasite pastabų, kas dabar jau yra kitaip, negu buvo anksčiau.

 1. 5 Responses to “Ką daryti kai lėtėja kompiuteris su Windows OS?”

 2. Isidekite daug ram
  Negailekite $ greitam cpu
  Nenaudokite vistos. Vietoj to xp ar 7
  Perinstaliukite koki karta per metus;D

  By insane on Sau 3, 2010

 3. http://lifehacker.com/5435523/you-dont-need-to-regularly-reinstall-windows-heres-why – „šiek tiek” naujesnis straipsnis apie WinOS priežiūrą.

  By Wa1DaS on Sau 3, 2010

 4. Wa1DaS, dėkui, šiek tiek atnaujinau įrašą.

  By Ernestas on Sau 3, 2010

 5. 16. Pasinaudokite kompiuterį greitinančiomis programomis, pvz., System Mechanic.

  19. …Labai dažnai, programos, „pagreitinančios“ jūsų kompiuterio darbą, ne tik nepagreitins jūsų kompiuterio, bet ir jį sulėtins. Venkite jų.

  By ... on Sau 3, 2010

 6. …, programų reikėtų vengti, bet jeigu niekas kitas nepadeda – populiaresnių nereikėtų atmesti. (:

  By Ernestas on Sau 3, 2010

Sorry, comments for this entry are closed at this time.